For Children:

For childrens’ lessons, in order to ensure smooth studio functioning for all families, we use a semester model (Sept. – Jan.; Feb. – Jun.).

Lessons are offered in 30-minute, 45-minute, and 60-minute sessions. For very young children, 30-minute sessions tend to be the best choice to start. For older children or more advanced students, we find 45-min. or 60-min. sessions to be much more productive.

For Adults:

For adult students we offer lesson packages, giving you freedom and flexibility in how and when you take your lessons! Lesson packages come in packs of 4, 8, and 12 lessons.

Lessons are available in 30-minute, 45-minute, and 1-hour durations. For adult students, 45-min. or hour lessons are typically most productive.

To purchase a lesson package, to request a trial lesson, or if you have any questions, please contact us. We will be happy to answer your questions and get you set up in no time!

Prices for 4-lesson packages are currently: $252 (four 30-min. lessons), $320 (four 45-min. lessons), $380 (four hour-lessons).

Prices for 8-lesson packages are currently: $472 (eight 30-min. lessons), $640 (eight 45-min. lessons), $720 (eight hour-lessons)

Prices for 12-lesson packages are currently: $696 (twelve 30-min. lessons), $936 (twelve 45-min. lessons), $1,068 (twelve hour-lessons).